13. 7. Markéta

Zítra: Karolína
Drobečková navigace

Úvod > O obci

O obci

Historie a současnost obce

Podmoky se nachází asi 30 km od Havlíčkova Brodu směrem na Čáslav a leží na hranici dvou krajů. Je to kraj Středočeský a kraj Vysočina. Katastrální území zaujímá 969 ha a v současné době zde žije 132 trvale hlášených obyvatel a téměř shodný počet chalupářů.

Nadmořská výška je 340 m a dochází zde k přechodu Vysočiny do rovinaté polohy ke Kolínu. První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1360, ale život tu započal dříve, neboť byly nalezeny dva vzácné poklady, a to mince zvané braktáče, které se razily v dobách Přemysla Otakara II. v letech 1193 - 1278 a mince z doby Václava II nalezené v roce 1912 při výkopu základů stodoly v č. p. 82. Oba nálezy jsou uloženy v muzeu Čáslav.

Dominantu tvoří kostel Jména Panny Marie postavený v roce 1908 a opravený na náklady občanů v roce 1981. Dále je zde též po opravě kdysi dřevěná zvonička a od roku 1835 zděná, postavená na původním místě. Za zmínku stojí dvě naleziště zlatonosné rudy, které jsou od roku 1992 chráněny, a archeologické naleziště Hrádek u Podmok, rovněž chráněn jako kulturní památka. V osmdesátých letech minulého století byl potok protékající obcí v horní zalesněné části hojně navštěvován občany - zlatokopy, kteří zde rýžovali zlaté šupinky. Jednalo se převážně o studenty vysokoškoláky, kteří se o výskytu zlata dozvěděli při vyučování.

Obcí prochází i značená turistická stezka z nádraží Golčův Jeníkov - město směrem na Tisí skálu a dále pak do železniční stanice Horky. Každým rokem se zde chodí Čáslavská padesátka.

V katastru obce se nachází tři větší rybníky, z nichž dva jsou vhodné ke koupání. Od měsíce května do měsíce října je možné v obecním rybníku Nový každou sobotu a neděli od 8:00 do 12:00 po zaplacení vstupného provádět rybolov. U soukromého rybníka Rousínov bylo postaveno 12 chatiček i se zázemím, které o prázdninách slouží jako dětský tábor k výcviku a jízdě na koních. Podle dohody s majitelem lze této možnosti využít i v jiném termínu.

Občerstvení nabízí obecní hostinec s pracovní dobou od 18:00 hodin. Lesy, které jsou rozloženy téměř kolem celé obce, jsou ideální k houbaření a příjemnému odpočinku.

Přijďte se podívat...